понедельник, 25 апреля 2016 г.

Żywe ogrodzenie inaczej żywopłot

Żywe ogrodzenie czyli żywoplot


Żywopłoty w większości wypadków pełnia role ogrodzenia, natomiast często służą dodatkowo za ozdobę. Przeważnie takie ogrodzenia PVC buduje się w nasłonecznionych miejscach, gdzie szybko wzrastają i silnie się zagęszczają. Bez liku uroku maja także takie rosnące ploty, które wiodą poprzez osłonięte katy ogrodu. Ciemna zieleń liści wraz z przezroczysta tu i ówdzie plątanina witek albo kwiatami konstruują przyciągające spojrzenie obrazy, zaś ożywcza wilgoć, bijąca od zagłębionej w mroku ziemi , powoduje iż nawet krótki spacer wzdłuż takiego parkanu wycisza oraz rozluźnia.


Projektując ogrodzenie Poznań z żywopłotu, należy wziąć pod uwagę role takiego parkanu, warunki jakie panują w skwerze, a także nasze upodobania oraz czas który możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o naturalnym pokroju same rosną, nierzadko tez bujnie kwitną, jednak chcą tez wiele miejsca. Geometryczne czy tez fantazyjnie profilowane zielone ogrodzenie PCV mogą być niezmiernie cienkie, aczkolwiek powinno się je regularnie przycinać i raczej nie rozkwitają. Nie bez wpływu są tez koszty nabycia roślin na parkan.Jest wiec nad czym się zastanawiać, bowiem takie plot aranżuje się na jakiś czas, czasem nawet na pokolenia.


Zazwyczaj wystarczający jest żywy plot o wysokości 1,5m. Na takie plot w cieniu nadaje się ligustr zwyczajny, niezmiernie modny w naszym kraju na żywopłoty kształtowane. Ma on mnóstwo walorów:
•jest mało wymagający,
•odpowiednio toleruje czas mniejszych opadów,
•w mgnieniu oka wzrasta,
•cyklicznie podcinany pięknie się zagęszcza i nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. na wybrzeżu, nie zrzuca na zimę liści, a nawet jeżeli je zrzuci, to i tak gęstwina jego witek konstruuje nieprzenikniony dla wzroku parkan,
•jest tani.


Ligustr można zamienić z irga połyskująca - jesienią świetnie się przebarwia na przeróżne kolory żółci, brązu a także czerwieni. Godne polecenia są tez żywe ogrodzenia modelowane z grabu, którego suche listowie o barwie starego złota trzymają się na gałęziach aż do wiosenki.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ploty nieformowane. Są to m.in. rodzaje o pięknych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki oraz kaliny. Tym, którzy lubią otaczać się pożytecznymi roślinami rekomendujemy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Wolno ją formować tylko od strony reprezentacyjnej, i cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, żeby owocowały.


Nadzwyczaj wysokie, bowiem ponad dwumetrowe ogrodzenie plastikowe stanowi barierę nie do pokonania, zaś w razie potrzeby zacienia sąsiadujące budynki i ulice. Żeby utworzyć taki parkan rośliny zasadzamy wokół krawędzi posesji. O ile mamy dosyć miejsca, w największym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, jaka dodatkowo dostarcza orzechy. Gdy pragniemy żeby nasze żywe plot było bardzo wysokie a przy okazji wąskie to w cieniu można je uformować z wiązu powszechnego, grabu pospolitego lub klonu polnego. Pamiętajmy jednakże, ze gdy rośliny nas przewyższą, ich obcinanie będzie utrudnione.

Комментариев нет:

Отправить комментарий