пятница, 22 апреля 2016 г.

Nic tak nie uwydatni linii trawnika bądź kwietnika jak małe żywe plot.

Niezwykle wysokie, bo aż dwumetrowe plot stanowi barierę nie do przejścia, zasną w razie potrzeby przesłania sąsiednie budynki a także ulice. Aby wykonać taki parkan rośliny zasadzamy dookoła granic posiadłości. Jeżeli mamy pod dostatkiem miejsca, w najwyższym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, jaka dodatkowo dostarcza orzeszki. Gdy pragniemy by nasze zielone ogrodzenie było niezmiernie postawne a zarazem wąskie to w cieniu wolno je ukształtować z brzostu pospolitego, grabu pospolitego lub klonu polnego. Należy pamiętać jednak, że w momencie gdy rośliny nas przerosną, ich ogarnianie może być dosyć kłopotliwe.

Nic mocno nie uwydatni krawędzi trawnika lub kwietnika jak małe żywe plot.

W cieniu, gdzie podobnie trawa, jak i rośliny kwiatowe czasami nie potrafią dobrze rosnąc w określonych terenach, niewysokie drzewa umieją utrzymać naturalne zaplecze w ryzach względnie zasłonią gołe place ziemi. Schludnie ukształtowany mały żywopłot sam notabene robi za ozdobę ogrodu. Na zielone ogrodzenia nadaje się porzeczka alpejska oraz bukszpan. Na wiosnę tylko ploty kształtowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych pędach, jakich się już nie redukuje), nie tak obficie jak na słońcu, ale przecież w ciemnych zakamarkach każdy kwiatek jest widoczny. Jesienią natomiast dekorują je zgrabne jabłuszka, jakie wolno wykorzystać na konfitury.

Niewysokie bądź rosłe roślinne ploty można otrzymać z odmian iglastych.

Niestety, rośliny z tej grupy często są o wiele droższe niż drzewa liściaste. Z nich najlepiej toleruje cień cis zwyczajny. Na ogól szeroko się rozrasta i trzeba go redukować, jednakowoż jego klasę Fastigiata Robusta jest dozwolone odłożyć sam jeden.Powinien się migiem kiełkował zaś uchowa filarowy kształt.

O ile wasz zakamarek jest bardzo ciemny, wskazane jest aby zielony palisada rozświetlić kolorowymi kropkami. Poniektóre z cienioznośnych typów maja odmiany o płowych bądź tęczowych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr normalny Aureum zasną dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co zgodność z rzeczywistością ich jasne odcienie są w największym stopniu przemawiające w słońcu, jednak nawet w cieniu listowie ostają całkiem jasne, bez mała oświetlone promieniami.

Комментариев нет:

Отправить комментарий