среда, 27 апреля 2016 г.

Chociaż głazy ogrodzenia te są z różnych czasów oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak że niekiedy mało biegłym ślipiem z trudem je rozróżnić.

Wprawdzie głazy sztachetki te pochodzą z odmiennych epok oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak że czasem mało wprawnym ślipiem trudno je rozróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym barwom, bezproblemowej obróbce i stosunkowo niskiej zapłacie. Występują w wielu obrębach Polski – piaskowiec najprościej wykopać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach oraz Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz również w Górach Świętokrzyskich. Ten towar ogrodzeniowy pozyskuje się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym sieka bądź od razu obrabia, umieszcza na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie wysyła do miejsca budowy ogrodzenia z Winylu na plot i bramę ze sztachetek. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak związany spoiwem piasek, którego ziarna nie przekraczają 2mm średnicy. Jak lepiszczem jest np. krzemionka, tytułujemy go krzemionkowym (kwarcyt), gdy związki wapnia -wapnistym. Prócz podwaliny zlepiających występują tam także pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się barwa głazów na balaski z Winylu na ogrodzenie i bramkę ze sztachetek, przybierają one wtedy rozmaite atramenty czerwieni, brązu oraz zieleni. W przyrodzie zestawione są w warstwy o przeróżnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak olbrzymich złóż wycina się najogromniejsze bloki, stosowane później np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane głazy można także siekać na sześciany o proporcjonalnych konturach, wykorzystywane dalej w budownictwie (również na ogrodzenia). Można także je porcjować przy pomocy specjalnych klinów i dłut na małe, nieregularnych kształtów kawałeczki. Służą do układania powierzchni ścieżek i budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne ogrodzenie plastykowe używa się dodatkowo wapienie - skały osadowe, powstałe z zebranych na dnie mórz oraz jezior pozostałości organizmów żywych, najczęściej skorup małż a także ślimaków.

Zazwyczaj są bardziej miękkie niż piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, lecz też mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z archaicznych er geologicznych są twardsze, można je nawet polerować zachwalane na ogrodzenie plastikowePajęczna na plot i furtę ogrodzeniowa. Nadają się jednak głównie do stosowania wewnątrz, dlatego że poddawane działaniu warunków atmosferycznych w mgnieniu oka tracą połysk. Wapienie można wykorzystać do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do aranżacji parków skalnych. Na Lubelszczyźnie korzysta się z nich także do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej przydają się piaskowce krzemionkowe, gdyż są odporniejsze na szlifowanie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od stylu skweru oraz naszych zamiłowań forma kamiennych tafli może być przeróżny – od łamanych, nieregularnych, aż po prosto skróconych prostokątów albo kwadratów. Murki i ogrodzenia PVCŚwidnika na plot i bramę sztachetowa wznosi się z kamieni wielorakiego konturu, ułożonych na kamiennym ewentualnie betonowym fundamencie. O ile ogrodzenie powstaje z odłamków o nierównych konturach, wypada je właściwie dobierać tzn. tak, by kształt każdego następnego zespalał się z uprzednim. Aby takie płot było stabilne jego grubość winna równać się 50-70 cm. Większe luki w środku wolno dopełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Płot z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się równie jak z cegły lub pustaków. Piaskowce oraz wapienie możemy wykorzystać także do budowy schodów, kominków ogrodowych oraz pozostałych elementów tzw. małej architektury. Piaskowce użytkowane do konstrukcji ogrodzenia Poznań należą do kamieni mało odpornych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i niskich temperatur ekspresowo niszczeją oraz nabierają brzydkiego koloru. Łatwo porastają także mchem a także wodorostami. Można temu zapobiec pokrywając pokrywę ogrodzenia bądź rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie usiłujmy oskrobywać brud z nawierzchni ogrodzenia Poznań szorstkimi narzędziami np. drucianą szczotką, gdyż na kamieniu mogą zostać głębokie rysy. Sprofilowane fabryki polerują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości automatycznego zmywania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeżeli jednak pożądamy, żeby kamienie na ogrodzeniu ekspresowo wyglądały na stare, nie możemy ich niczym chronić ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий